Dwie imponujące, oszklone wieże, z których wyższa ma 58 kondygnacji, tworzą projekt One Nine Elms – ambitną wielofunkcyjną inwestycję, zlokalizowaną niedaleko Vauxhall Circus, po południowej stronie Tamizy.
Dwie imponujące, oszklone wieże, z których wyższa ma 58 kondygnacji, tworzą projekt One Nine Elms – ambitną wielofunkcyjną inwestycję, zlokalizowaną niedaleko Vauxhall Circus, po południowej stronie Tamizy.
Zaprojektowany przez architektów z pracowni KPF projekt zakłada stworzenie miejskiej oazy oddalonej od nabrzeża rzeki. Obejmuje ona jednostki mieszkalne i komercyjne, a także nowy plac publiczny z kawiarniami, sklepami oraz ogrody na dachach, z których roztaczają się spektakularne widoki. Większa, wschodnia wieża zapewni 491 apartamentów, z których każdy będzie wyposażony w prywatny ogród zimowy oraz dostęp do wspólnych udogodnień. Zachodnia wieża będzie mieścić czterogwiazdkowy hotel w podium, a także 6 608 m² wysokiej jakości przestrzeni biurowej.
Na terenie inwestycji wcześniej znajdowały się dwie wieże, z fundamentami na wzmocnionych betonowych płytach, które wymagały wyburzenia, oraz rozległe fundamenty palowe. Propozycja zakładała albo ponowne wykorzystanie istniejących fundamentów, albo umieszczenie nowych pali między starymi, z częściowym zaprojektowaniem płyty fundamentowej opartej na gruncie – decyzja zależała od wyników badań geologicznych. Przez róg wschodniej wieży, tuż pod powierzchnią, przebiega duży wiktoriański kolektor ściekowy, który nadal jest w użyciu. Został on starannie uwzględniony w projekcie fundamentów, a płyta została przeniesiona nad nim. Do realizacji fundamentów konieczne było wylanie 4 985 m³ betonu – co było drugą co do wielkości wylewką betonu w historii Londynu.
Ze względu na możliwość przemieszczania się wież w różnych kierunkach, stabilność była istotnym zagadnieniem projektowym. Zastosowano konstrukcję szkieletową z betonu (wzmocnioną naprężeniowo) ze względu na jej właściwości akustyczne, aby uzyskać jak najcieńsze rozwiązanie. Aby zmniejszyć przekroje kolumn, zaprojektowano zintegrowane elementy stalowe. Na podstawie zaleceń specjalistów specjalizujących się w analizach wpływu wiatru, którzy określili kryteria wydajności, przeprowadziliśmy analizy wykonalności kilku systemów wzmacniających. Obejmowały one modyfikacje okładzin oraz zwiększenie wymiarów trzonów konstrukcji jednak w celu zminimalizowania wpływu na układ wewnętrzny, wybrano zastosowanie zewnętrznych podpór (outriggerów).
Kontakt
TYRENS POLSKA SP. Z O.O.
ul. ks. J. Tischnera 8
30-418 Kraków
Dane firmy
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
KRS nr 0000825995
NIP 6762577103
REGON 385412141
Kapitał zakładowy: 1 000 000,00 PLN